Rakouská knihovna

Österreich-Bibliotheken im Ausland

Rakouská knihovna Brno                 Österreich-Bibliothek Brünn

 

 

Rakouská knihovna v Brně existuje díky projektu Österreich-Bibliotheken im Ausland, který organizuje Spolkové ministerstvo evropských a mezinárodních věcí Rakouské republiky a jehož cílem je podpora rakouské kultury v zahraničí. Rakouská knihovna byla v Brně slavnostně otevřena 27. 11. 1990 při ústavu germanistiky na FF MU a v roce 1996 přešla pod správu MZK jako další z jejich Zahraničních knihoven.

 Plánované akce  Archiv akcí  Doporučujeme

Otevírací doba

pondělí-pátek
sobota
Změna otevírací doby vyhrazena.

Kontakt

telefon 541 646 321 (výpůjční pult)
e-mail zhr@mzk.cz
garant

Richard.Gunis@mzk.cz 

541 646 333

Rakouská knihovna

Rakouská knihovna poskytuje čtenářům především tzv. austriaka, tj. německy psanou literaturu rakouských autorů nebo knihy s rakouskou tematikou. Jedná se zejména o klasickou i současnou beletrii a rozsáhlou sekundární literaturu k literárněvědným oborům. Dále jsou v knihovně k dispozici knihy o reáliích Rakouska, jeho historii, politice a umění. Součástí fondu jsou např. i vybraná judaika nebo tzv. "lichtenštejnský regál". Čtenáři naleznou v Rakouské knihovně i filmy na DVD, hudbu či mluvené slovo na audionosičích a některé rakouské noviny a časopisy.

Rakouská knihovna pořádá různé kulturní akce pro veřejnost, např. čtení rakouských spisovatelů, přednášky a výstavy. Hlavním partnerem při jejich organizaci je Rakouské kulturní fórum v Praze, knihovna však úzce spolupracuje i s brněnskými germanisty na Masarykově univerzitě a s dalšími veřejnými institucemi, zejména s Österreich Institut Brno.

Rakouská knihovna v Brně je vyjímečným zdrojem informací, studijních materiálů a kulturních zážitků nejen pro studenty germanistiky a učitele němčiny, ale pro všechny, kteří se o Rakousko zajímají.

nabízí čtenářům především tzv. austriaka, tj. německy psanou literaturu rakouských autorů nebo knihy s rakouskou tematikou. Jedná se především o klasickou i současnou beletrii a rozsáhlou sekundární, literárněvědnou literaturu.  Dále jsou v knihovně k dispozici knihy o reáliích Rakouska, jeho historii, politice a kultuře.  Vedle austriak jsou součástí fondu např. i vybraná judaika a tzv. „lichtenštejnský regál“ s publikacemi o této zemi. Zastoupeny jsou zde i rakouské noviny a časopisy, a knihovna je proto jedinečným zdrojem informací a studijních materiálů nejen pro studenty germanistiky a učitele němčiny, ale pro všechny, kteří se o Rakousko zajímají.
Služby
Poskytujeme základní informace o fondu, podrobnější individuální konzultace, provádíme skupinové exkurze.
Fond

V Rakouské knihovně se nachází cca 6,5 tis. svazků.

Knihy jsou v Rakouské knihovně rozčleněny podle tematických oborů. Každému oboru odpovídá tzv. 2. signatura – skupina písmen, která je součástí štítku na hřbetu knihy a kterou dále doplňují specifické barvy pro jednotlivé obory a rakouská vlajka. Vzadu na knize (a u nového přírůstku vpředu) je pak nalepena tzv. 1. signatura (číslo).

Členění fondu v Rakouské knihovně dle tematických oborů a 2. signatur
Periodika v Rakouské knihovně
Vybavení
- 17 počítačových terminálů
- 83 studijních míst (z toho 15 na galerii / 3. patro)
- videopřehrávače, kazetové a CD přehrávače, sluchátka
Kopírování a tisk
Ve studovně jsou k dispozici 2 samoobslužné kopírky - pro jejich použití je třeba mít nabitou čipovou průkazku.

Poslední aktualizace: 04.07.2023, 08:23