Hlavním cílem projektu Staré mapy online bylo umožnit efektivní zpřístupnění digitalizovaných starých map a dalších grafických dokumentů na Internetu.
Řešení je založeno na technologii pro přesnou georeferenci předloh velkých rozměrů, která může být prováděna registrovanými uživateli online a umožňuje tak jejich aktivní zapojení do spolupráce s paměťovými institucemi. Georeferencované mapy mohou být pomocí nástrojů pro jejich analýzu transformovány do současných kartografických zobrazení a přikládány jako vrstva na online mapové aplikace na webu, včetně 3D prostředí Google Earth.
Vyvinuli jsme aplikaci pro vizuální vyhledávání digitalizovaných map a dalších grafických dokumentů s vazbou k určitému místu s využitím geografických a časových informací, která na základě vymezení území na mapě a s použitím časové osy nabídne seznam dostupných map podle jejich relevance. Nástroj je využíván nejen v českém prostředí - například mapy.mzk.cz/hledat, ale i v zahraničí.
Jednotlivé softwarové nástroje vyvinuté v rámci řešení projektu a použitelné i samostatně byly uvolněny pod open source licencemi.
V rámci projektu byla dále vypracována metodika pro on-line zpřístupňování starých map a dalších grafických dokumentů pro paměťové instituce.
Projekt navázal na výzkumný záměr Historické fondy Moravské zemské knihovny v Brně, který mimo jiné poukázal na slabá místa ve zpřístupňování historických kartografických dokumentů. V rámci projektu Europeana Travel bylo následně digitalizováno velké množství starým map, na kterých byly testovány nástroje vyvinuté v rámci Starých map online. Informace o projektu byly průběžně zveřejňovány na stránce help.oldmapsonline.org, která se stala informační platformou pro navazující projekty u nás i v zahraničí. Moravská zemská knihovna nyní rozvíjí získané poznatky v projektu TEMAP.
Články v odborném periodiku:
Software:
Funkční vzorek:
Poloprovoz:
Certifikovaná metodika:
Ostatní:
Poslední aktualizace: 27.02.2024, 12:13