Činnosti a úkoly Moravské zemské knihovny ve vědě a výzkumu v roce 2011 vycházely z Koncepce výzkumu, vývoje a inovací Moravské zemské knihovny v Brně na období 2010–2015. Těžištěm byla především oblast 3.3.1 Knihověda a studia nových médií – oblast knihovědného historického výzkumu, zpřístupnění a ochrana kulturního dědictví za pomoci využití digitálních technologií. Pracovníci Moravské zemské knihovny v Brně se zaměřili na studium a zpřístupnění nejstarších materiálů – rukopisů, starých tisků, starých hudebnin a obrazových materiálů (grafiky, starých map, fotografií).
V rámci Institucionální podpory výzkumu, vývoje a inovací mohou být v rámci interní vědecké podpory financovány také externí projekty, které jsou v souladu s Koncepcí výzkumu, vývoje a inovací MZK v Brně.
Hlavním výstupem této činnosti byly:
Odborné knihy:
Články v odborném periodiku:
V roce 2012 se pracovníci Moravské zemské knihovny v Brně zaměřili na studium a zpřístupnění nejstarších materiálů – rukopisů, prvotisků, starých tisků, starých grafik a map nejen ze svého fondu, ale i dalších moravských klášterních knihoven. Další tematickou oblastí je 3.3.4. Ochrana fondu, kde Moravská zemská knihovna zahájila výzkum ochrany dokumentů postižených degradací. Z tematické oblasti 3.3.5. Informační infrastruktura, vývoje a inovací byla věnována pozornost zejména novému elektronickému zpřístupnění bohatého hudebního fondu MZK, které vychází z požadavků nejen brněnských hudebních těles, ale i v rámci studijního zájmu profesorů a studentů brněnských vysokých hudebních škol.
Výstupem této činnosti jsou:
Z vlastních provozních prostředků MZK vydala knihy:
Od roku 2012 se Moravská zemská knihovna v Brně systematicky věnuje problematice dlouhodobé ochrany digitálních dokumentů (Long Term Preservation - LTP). Cílem je vytvořit legislativní, organizační a technické předpoklady trvalého uchování a zpřístupnění digitálních dokumentů v paměťových institucích v ČR. Více informací lze nalézt na stránkách Koncepce LTP.
HUTAŘ, Jan; MELICHAR, Marek. Analýza dostupných technologií a srovnání národních strategií v oblasti dlouhodobé archivace digitálních informací. [online]. [cit. 2014-02-28]. Dostupné z: <https://docs.google.com/a/mzk.cz/file/d/0B1hyhqrXs6dtT094RWlfY1lVSW8/edit>
HUTAŘ, Jan. Archives New Zealand - budování digitálního archivu pro dlouhodobou ochranu digitálních dokumentů. Archivní časopis Roč. 63, č. 1 (2013), s. 5-24. ISSN 0004-0398.
MELICHAR, Marek; HUTAŘ, Jan. České paměťové instituce a digitální data – historický exkurz, současný stav a předpokládaný vývoj. Duha [online]. 2013, roč. 27, č. 4 [cit. 2014-02-28]. Dostupné z: <http://duha.mzk.cz/clanky/ceske-pametove-instituce-digitalni-data-historicky-exkurz-soucasny-stav-predpokladany-vyvoj>. ISSN 1804-4255.
MELICHAR, Marek; HUTAŘ, Jan. OAIS: možnosti a limity aplikace. ITLib. Dostupné z: http://itlib.cvtisr.sk/. ISSN: 1336-0779.
V roce 2013 pokračovaly práce na zpřístupnění nejstarších fondů MZK i dalších moravských klášterních knihoven - metodou retrokonverze byl zpracován celý knihovní fond kláštera františkánů v Moravské Třebové a stejným způsobem byly zahájeny práce na zpřístupnění historického fondu knihovny františkánů v Dačicích. V rámci tohoto cíle byla též formou metadatového elektronického katalogu zpřístupněna část umělecky i literárně cenného fondu bibliofilií. K již zpracovaným i nově zpřístupněným titulům byly rovněž pořizovány skeny obálek, které jsou zpřístupněny přímo z elektronického katalogu přes prolink na obrázek umístěný na imageserveru. Ke konci listopadu bylo takto zpracováno více než 300 bibliografických jednotek a k téměř 500 byl doplněn sken obálky.
Práce pokračovaly též v oblasti 3.3.4 Ochrana fondu, kde pracovníci dále pracovali na zjištění postižení knihovních dokumentů degradací. Výsledky výzkumu jsou zaznamenávány ve společné databázi Národní knihovny Moravské zemské knihovny a vědecké knihovny v Olomouci
Pozornost byla opět zaměřena i na bohatý hudební fond MZK, který je předmětem zájmu nejen profesorů a studentů brněnských vysokých hudebních škol. Metodou rekatalogizace – tedy přímo s hudebninou v ruce bylo zpracováno cca 8000 záznamů z kmenového novodobého hudebního fondu do metadatového elektronického katalogu MZK. V těchto hudebních notových materiálech z druhé poloviny 19. a 1. poloviny 20. století byly též nalezeny staré hudební tisky do roku 1850 a rukopisy, které byly následně převedeny do historického fondu knihovny.
V rámci zpřístupnění hudebního fondu se pokračovalo rovněž v digitalizaci fondu gramodesek.
Výstupem této činnosti jsou:
V roce 2014 pokračovala činnost MZK ve výše popsaných aktivitách. Pokročilo se zejména se zpracováním fondu bibliofilií a hudebního historického fondu.
Dílčí práce byly prezentovány ve výstupech:
Poslední aktualizace: 07.06.2017, 08:57