Moravská zemská knihovna v Brně je svým rozsahem knihovních fondů služeb, členitostí pracovišť a výkony druhou největší knihovnou ČR. Vznikla v roce 1958 a tvoří ji pro veřejnost samostatná tři pracoviště:
Při vzniku Masarykovy univerzity v roce 1919 bylo mezi zástupci zemského zřízení a státem jako zřizovatelem vysokých škol dojednáno, že Zemská knihovna převezme i úkoly univerzitní knihovny pro město Brno, přešla do přímého řízení Ministerstva školství a osvěty a změnila název na Zemskou a univerzitní knihovnu.
Na Masarykově univerzitě a na dalších vysokých školách vznikly knihovny seminární a jednotlivých ústavů, postupně také ústřední knihovny pro potřeby fakulty nebo vysoké školy. Uvedené knihovny decentralizované a dislokované v areálech kateder a fakult nemohou a také v současné době neplní funkci moderního informačně-knihovního a studijního centra. Obtížná dostupnost knihoven, nedostatek prostoru pro sklady knih, a zejména mizivá kapacita studoven vede k praktickému nevyužívání individuálního studia.
Brno je sídlem několika vysokých škol:
Na Masarykově univerzitě jsou vytvářeny knihovny na úrovni ústředních knihoven jednotlivých fakult, v ostatních vysokých školách je zřízena vždy jedna ústřední knihovna pro potřeby celé vysoké školy. Většina knihoven umožňuje omezené studium ve studovnách, které by však vyžadovaly rozšíření. V poslední době dochází k vzájemné spolupráci při automatizaci zpracování knihovních fondů, což však neřeší základní problém, tj. koncentrace, specializace, racionalizace.
Moravská zemská knihovna, která do jisté míry plní funkci univerzitní knihovny, je na všech svých pracovištích v pronájmu, a to v budovách, které byly pro potřeby knihovny získány před více než 50 lety a neumožňují další rozšíření. I v této obtížné situaci je ročně registrováno na 30 tisíc čtenářů z toho je 60% studentů vysokých škol. Studovny knihovny s pouhými 220 místy jsou celoročně přetíženy a vzhledem k dané situaci jsou nedostačující. Knihovní fond s více než 3,5 mil. knihovních jednotek je téměř z poloviny uložen v mimobrněnských depozitářích, což je pro vlastní provoz absurdní situace. Zavádění automatizace do procesu služeb je za těchto okolností velmi těžko řešitelné, což akcentuje navíc nedostatečná kapacita půjčoven, Z prostorových důvodů nelze umožnit přímý přístup uživatelů ke knihovním fondům.
Poslední aktualizace: 19.04.2012, 12:51