Multioborová souborná databáze výběrově zpracovaných článků a statí z českých seriálů vydávaných na území ČR. Báze je budovaná od r. 1991 v rámci kooperačního systému článkové bibliografie (Národní knihovna České republiky, státní vědecké, resp. krajské knihovny, Moravská Zemská knihovna, Ústav zemědělských a potravinářských informací, Státní pedagogická knihovna Komenského, Státní technická knihovna, Ústav státu a práva AV ČR).
Vyhledávání probíhá ve známém prostředí systému ALEPH.
Více o zapojení MZK do ANL.
Ucelený zdroj bibliografických informací o českém písemnictví v on-line verzi. Obsahuje databáze: České knihy, Články v českých novinách, časopisech a sbornících, Zahraniční bohemika, Speciální dokumenty, Disertace a autoreferáty, Periodika vydávaná na území ČR, Národní autority.
Informace Národní knihovny ČR
Přístup přes online katalog NK
Souborná databáze periodik vydávaných v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od počátku až do současnosti uvádí bibliografický popis včetně signatur uložení v knihovnách, archivech a muzeích. Neumožňuje přímo půjčovat jednotky.
SPOLEČENSKÉ VĚDY |
Databáze zachycuje literaturu z oblasti vizuálního umění od druhé poloviny 20. století. Zpracovatel: Vědecko-výzkumné pracoviště AVU. Nyní obsauje asi 9 500 záznamů.
Česká literární bibliografie je zpracovávaná v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. po bezmála 70 let. Je tvořena průběžně aktualizovaným souborem bibliografických databází, které systematicky podchycují kulturní publicistiku i odborné texty o české literatuře a literárním životě v českých zemích. Obsahuje: Bibliografie české literární vědy (od roku 1945), Retrospektivní bibliografie - RETROBI Lístková kartotéka (do roku 1945), České literární osobnosti - CLO Biografická databáze, Česká literatura v exilu - CLE (1948–1989), Retrospektivní bibliografie – Databáze RET (do roku 1945), Databáze literárních cen a Databáze excerpovaných časopisů
Bibliografii zpracovává: Ústav pro českou literaturu AV ČR
Databáze BIBLIO zachycuje knihy a články v časopisech a sbornících z oboru historie vydané po roce 1990, které mají bohemikální charakter (český autor, české téma, vydáno v Čechách). Slouží jako podklad pro vydávání ročenky Bibliografie dějin Českých zemí. Databáze BDCZ1 je výsledkem grantového úkolu GA ČR 409/00/1723 "Kompletní bibliografie sta ročníků Českého časopisu historického".
Bibliografii zpracovává: Knihovna Historického ústavu AV ČR
Databáze KKL je katalogem Knihovny knihovnické literatury NKP. Obsahuje také analytické záznamy oborových článků z novin a časopisů a záznamy vybraných internetových oborových zdrojů s přístupem do plných textů.
Článková bibliografie o českém a zahraničním divadle od r. 1990. Dosud excerpováno 219 domácích, 84 zahraničních titulů a 17 elektronických portálů.
Bibliografii zpracovává: Bibliografické oddělení divadelního ústavu
Obsahuje záznamy knih, sborníků, článků z periodik a katalogů výstav za léta 1988–1991, 1994–2003 a digitalizované ročníky 1971–1987 a 1992–1993. Databáze je projektem Programu podpory cíleného výzkumu a vývoje Akademie věd České republiky.
Bibliografii zpracovává: Ústav dějin umění AV ČR
Katalog zahrnuje kromě knihovního fondu sbírku scénářů, separátů a bibliografické záznamy článků od r. 1992. Jedná se o anotované a věcně popsané články z českých novin a časopisů, filmové scénáře, filmové povídky, synopse, zfilmovanou beletrii aj.
Bibliografii zpracovává: Knihovna Národního filmového archivu
Databáze digitalizovaných historických dokumentů a jejich bibliografických záznamů, která je výsledkem projektu Memoria. Cílem tohoto projektu je vybudovat virtuální badatelské prostředí pro oblast historických knižních fondů.
Databáze obsahuje přibližně 89 tisíc anotovaných bibliografických záznamů z českých a zahraničních periodik od r. 1990 do současnosti. Excerpční základnu tvoří zhruba 230 titulů z oblasti vzdělávání.
Bibliografii zpracovává: Pedagogická knihovna J. A. Komenského
Vícejazyčný webový Portál české literatury (PČL) je primárně určen k propagaci české literatury v zahraničí prostřednictvím poskytování informací. Portál si klade za cíl ve výběrové podobě postupně zpřístupňovat především informace o žijících a v současné době tvořících literátech a o jejich díle (prozaici, básníci, dramatici, esejisti a autoři knih pro děti a mládež).
Umožňuje interaktivní listování ve vybraných časopisech (Např. Avantgarda, Česká literatura, Divadelní noviny, Humoristické listy, Kulturní noviny, Kulturní večerník, Listy, Literární noviny, Lumír, Národní noviny, Posel z Budče, Rozhledy po literatuře a umění, Rudé právo, Scéna, Světozor, Tvar, Tvorba, Ženská Revue).
Faktografická databáze moravských osobností kultury a umění. Byla vytvořena týmem pracovníků Vědecké knihovny v Olomouci, od r. 1990 se na jejím budování podílí i Moravská zemská knihovna v Brně.
REGO, kalendárium regionálních osobností
Občanské sdružení Archiv výtvarného umění shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje dokumenty a informace o současném – především českém a slovenském – výtvarném umění. Základem tohoto rozsáhlého fondu jsou katalogy autorských a společných výstav, monografie, kulturní a umělecká periodika, knihy, pozvánky, plakáty, fotografie, diapozitivy, tiskové zprávy, výstřižky atd. Za účelem co nejpřesněji podchytit, utřídit a hloubkově (vědecky) zpracovat tyto statisíce dokumentů Archiv od roku 2003 vyvíjí, plní a provozuje vlastní informační systém abART.
PŘÍRODNÍ VĚDY A TECHNIKA |
Databáze České národní bibliografie z oblasti medicíny a zdravotnictví. Excerpční základnu tvoří: časopisy, knihy, sborníky, recenze českých knih, zahraniční bohemika a slovacika (práce českých a slovenských autorů publikované v zahraničních časopisech). Slovenská produkce je zpracována pouze do r. 2000. Od r. 2001 se excerpují jen české časopisy a slovenskou produkci zastupují pouze časopisy, které mají česko-slovenskou redakci. Báze obsahuje záznamy od r. 1953 do současnosti, celkem okolo 809.000 bibliografických záznamů. Databáze vychází též na DVD Bibliomedica.
Bibliografii zpracovává: Odbor doplňování, zpracování a správy fondů Národní lékařské knihovny
Aktuální informace
Národní památkový ústav zpřístupňuje pro veřejnost bibliografii památkové péče. Jedná se o výběrovou bibliografii článků zpracovávanou z široké excerpční základny oborových periodik. Nedílnou součástí jsou i materiály z regionální produkce, vlastivědných sborníků, bulletinů, sborníků z konferencí atd. Bibliografie je doplněna přehledem monografií i recenzemi. Opatřena je jednak rejstříkem autorským a rejstříkem zdrojů, jednak rejstříkem míst i jmen.
Databáze obsahuje bibliografické záznamy českých časopiseckých článků z oboru zemědělství, potravinářství, lesnictví, veterinární medicíny a navazujících vědních oborů od r. 1993 do současnosti.
Bibliografii zpracovává: Ústav zemědělské ekonomiky a informací
Obsahem databáze jsou specializované dokumenty českých autorů nebo autorů zahraničních, kteří se věnují českým geografickým reáliím. Vzniká prostředí pro zpřístupnění zdrojů využitelné pro vysokoškolskou výuku, ale i pro širokou veřejnost. Retrospektiva: 1900-současnost
Bibliografii zpracovává: Geografická knihovna PřF UK v Praze
Více informací
Databáze obsahuje bibliografické záznamy článků a knih domácích i zahraničních autorů o geologii Českého masívu a části Západních Karpat na území České republiky. Její samostatnou složkou je soupis publikovaných a účelových map. Geologická bibliografie vychází v tištěné formě od r. 1928, v elektronické podobě je dostupná od r. 1990.
Bibliografii zpracovává: Česká geologická služba
odborné, ale i populární publikace spojené s Internetem a jeho technologiemi
NORMY A PATENTY |
Bibliografická báze českých norem ČSN s měsíční aktualizací. Bezplatné vyhledávání je možné i bez registrace. Vydává Český normalizační institut. Ostatní databáze norem najdete na CD-ROM a DVD ve Studovně periodik a norem / 2. patro.
Bibliografická databáze Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze obsahuje české přihlášky vynálezů zveřejněné od roku 1991, patenty od č.1, zapsané užitné vzory a evropské patenty platné na území ČR.
Poslední aktualizace: 19.12.2023, 11:32