Doba tzv. pozdního socialismus byla na pohled nevábná, komunistický režim se strnule držel u moci, obyvatelstvo vypadalo netečně. Nicméně pod povrchem, v nezávislých strukturách, narůstal živý pohyb: samizdatová a svobodná kultura dostávala novou dynamiku, která souvisela s růstem společenské rezistence. Dělat samizdat a chovat se svobodně nebylo bezpečné: hrozilo pronásledování, výslechy, domovní prohlídky, vězení. Vyžadovalo to přesvědčení a odhodlání. A dobrou vůli dělat dobrou věc.
Výstava představuje osm brněnských časopisů z osmdesátých let. Jednotlivé tituly jsou vybrány jako reprezentativní vzorky, které zastupují dobově a místně příznačné profily: literární, kulturně-politický, katolický, studentský a výtvarný. Spolu s časopisy se na výstavě objevují i výrobní nástroje, fotografie, videozáznamy nebo hudba. Všechny exponáty jsou originály, které pocházejí z osobních archivů aktérů – samizdatových vydavatelů, redaktorů, autorů.
Autor projektu: Jiří Voráč
Kurátoři: Jiří Voráč, Eva Čechová
Grafika: Studio Kosatko
Technická realizace: Jitka Matušková
Jazyková korektura: Otakar Loutocký
Výstava vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury.
Poslední aktualizace: 10.09.2024, 17:20