AKCE V LETOŠNÍM ROCE ZRUŠENA - Seminář knihoven paměťových institucí Jihomoravského kraje 2020

Konání akce: 
29.10.2020, 10:00 - 15:00

Cílem semináře je podpořit spolupráci knihoven muzeí, galerií, archivů a dalších paměťových institucí v Jihomoravském kraji. Změny, kterými procházejí veřejné knihovny (digitalizace sbírek a důraz na jejich zpřístupnění on-line, snaha o modernizaci služeb, důraz na public relations) jsou v mnoha ohledech podobné těm, které řeší také knihovny odborné. Stále více se ukazuje, že spolupráce a koordinace činnosti veřejných, odborných a speciálních knihoven, tedy i knihoven paměťových institucí, je v digitálním a informačním prostředí nezbytná.

Jedním z úkolů Moravské zemské knihovny je podpora a koordinace rozvoje veřejných knihovnických a informačních služeb také v odborných knihovnách Jihomoravského kraje. Sdílení nových trendů a inovací, informací o novinkách v oblasti digitálních služeb se stává nezbytným předpokladem zkvalitňování služeb knihoven paměťových institucí a jejich dalšího rozvoje.

Téma semináře:

Digitalizace a zpřístupnění regionálních dokumentů paměťových institucí Jihomoravského kraje - aktuální stav, výzvy a možnosti, platforma pro spolupráci

Výstupem semináře bude návrh společného projektu na podporu digitalizace a zpřístupnění regionálního kulturního dědictví uloženého v paměťových institucích Jihomoravského kraje

Seminář je určen pro knihovny muzeí, galerií, archivů a další zájemce z řad odborné veřejnosti.

Místo konání:   Zámek Slavkov-Austerlitz, Palackého nám. 1, 684 01 Slavkov u Brna 

Upozorňujeme účastníky semináře, že akce se bude konat v prostorách, které budou v tomto termínu již obtížněji temperované.

 

Program 


Zahájení 

10,00 – 10,20

Mgr. Eva Oubělická, DiS., ředitelka Zámku Slavkov-Austerlitz

prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D., ředitel Moravské zemské knihovny v Brně

 

Blok Novinky z Jihomoravského kraje

10,20 - 10,45

Příspěvek v jednání.

 

 

Blok MZK

10,45-11,15

Možnosti spolupráce při digitalizaci fondů paměťových institucí v Jihomoravském kraji

MgA. Michal Indrák, Ph.D., Odbor digitalizace MZK v Brně

Příspěvek si klade za cíl zmapovat a nastínit pilíře spolupráce jednotlivých institucí zřizovaných krajem a to především s výhledem do budoucnosti a ve smyslu - jakým způsobem co nejlépe využít společné zdroje. 

 

11,15-11,45

Kramářské tisky a jejich zpřístupňování v knihovnách 

Mgr. Jiří Dufka, Odbor rukopisů a starých tisků, MZK v Brně

Kramářské tisky představují specifickou skupinu, která se vzpírá tradičnímu knihovnímu popisu. Autorské údaje často chybí, název obvykle nevypovídá o obsahu a impresa bývají fingovaná. Jak takové dokumenty zpracovávat a zpřístupňovat? Na první kroky realizované v Knihovně Národního muzea nyní navazuje Moravská zemská knihovna v Brně a v rámci projektu NAKI Kramářské tisky v brněnských historických fondech otevírá veřejnosti druhou největší sbírku těchto drobných tisků. V příspěvku budou představeny dosavadní výsledky a cíle projektu v následujících letech.

 

11,45-12,15

7 důvodů proč využívat portál Knihovny.cz 

PhDr. Martin Krčál, Odbor vývoje Centrálního portálu knihoven, MZK v Brně

Pokud chtějí knihovny uspět na poli zprostředkovatele informací, musejí využívat nové vyhledávací technologie a systémy. Knihovny.cz vznikly jako moderní nástroj umožňující vyhledávat ve fondech zapojených knihoven. V příspěvku budou prezentovány důvody proč portál využívat a jak může pomoci knihovníkovi v jeho každodenním životě.

 

12,15-12,50

Přestávka

 

12,50-13,10

#EODOPEN – objevujme skryté bohatství

Mgr. Jan Zikuška, Sekce vývoje, výzkumu, inovací a digitalizace, MZK v Brně

V každé knihovně asi najdeme nemalé množství zajímavých publikací a dokumentů, které však zůstávají schované před očima možných zájemců. Cílem projektu EODOPEN, jehož je MZK jedním z partnerů napříč celou Evropou, je právě objevovat tyto skryté poklady a zpřístupňovat je široké veřejnosti. V příspěvku budou představeny nejen cíle a smysl projektu, ale především možnosti, jak mohou na takovém objevování participovat i odborníci z paměťových institucí.

 

 

Blok knihoven paměťových institucí

Historické a dokumentační oddělení Zámku Slavkov-Austerlitz

13,10-13,30

Knihovna knížete Václava Antonína Kounice 

Mgr. Martin Rája, Ph.D.

Příspěvek pojedná o původu, skladbě a pozoruhodných exemplářích rozsáhlé zámecké knihovny Václava Antonína Kounice (kancléře čtyř habsburských panovníků a jednoho z nejvýznamnějších členů tohoto moravského šlechtického rodu), jejíž dochovaná část se nachází na Zámku ve Slavkově u Brna.


13,30-13,45

Muzejní knihovna Zámku Slavkov-Austerlitz

Mgr. Jiří Blažek

 

13,45-14,15

Digitalizace uměleckohistorické literatury v Knihovně Moravské galerie v Brně 

PhDr. Judita Matějová, Moravská galerie v Brně

Knihovna Moravské galerie vlastní ve svých fondech více jak 140 000 svazků monografií, seriálů a katalogů výstav z let 1873 až do současnosti. Mezi těmito knihami a časopisy se nacházejí dnes už historicky cenné doklady nejen české ale i zahraniční tištěné produkce uměleckohistorické literatury. Většina z nich je ohrožena degradací kyselého papíru, a proto jsme se v roce 2005 rozhodli zapojit do digitalizačních projektů Ministerstva kultury ČR. 

 Ve příspěvku se zaměříme na projekt VISK 7  Kramerius  a projekt NAKI II na léta 2016-2022. Předmětem digitalizace jsou katalogy výstav a historické časopisy z fondu knihovny Uměleckoprůmyslového muzea a z fondu knihovny Obrazárny Moravského zemského muzea. Knihovny se staly součástí Moravské galerie sloučením Uměleckoprůmyslového muzea a Obrazárny v roce 1961.

 

DISKUSE


Shrnutí, možnosti spolupráce

 

ZÁVĚR

 

Pro zájemce prohlídka Zámku Slavkov-Austerlitz.

 

Kontaktní osoba pro přihlášení: Mgr. et Mgr. Monika Kratochvílová, e-mail: Monika.Kratochvilova@mzk.cz

 

 

Těšíme se na Vaši účast
prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D.
ředitel MZK

Registrace uzavřeny

Poslední aktualizace: 15.10.2020, 09:51