Milé čtenářky a milí čtenáři,
doufáme, že jste během léta načerpali síly a energii do dalšího akademického roku. Alespoň z našeho pohledu je budete potřebovat hned od září. Začínáme totiž zostra. Třeba Knihovna Milana Kundery pro Vás připravila dvě atraktivní setkání s dílem tohoto nejpřekládanějšího spisovatele na světě, těšit se můžete ale i na vernisáže, komentovanou prohlídku, přednášky a nezapomněli jsem ani na školení. A nezapomeňte sledovat i naši aktuální otevírací dobu: www.mzk.cz/oteviracidoba. Váš tým MZK
2. 9. – 30. 10. 2024
Výstava Oči Brna: Hana Korvasová
Foyer / přízemí
Cyklus Oči Brna představuje bioložku a pedagožku Hanu Korvasovou, spoluzakladatelku a ředitelku školského zařízení pro enviromentální vzdělávání Lipka. Výstava mapuje její inspirativní cestu od skromných dobrovolnických začátků s nálepkou podivínů a hrozby komunistického režimu po vybudování největší environmentálně vzdělávací organizace na jižní Moravě.
Příběh Hany Korvasové je vyprávěn prostřednictvím příběhů, fotografií a osobních předmětů a je také poctou lidem, kteří jí byli vzorem a oporou.
16. 9. – 16. 11. 2024
Výstava Českomoravská pokladnice
Foyer / 4. a 5. patro
Kalendáře jsou jedinečným dokladem literárního života, který však zůstával dlouho na okraji zájmu. Přesto šlo o nejrozšířenější publikace, které modelovaly vývoj společnosti a současně jej zpětně umožňují rekonstruovat a pochopit. V 19. století a zvláště za Bachova absolutismu byly jednou z mála tiskovin, které sloužily k šíření vlasteneckých myšlenek či jako nenahraditelný zdroj obživy pro česky píšící autory, – i proto je právě 19. století zlatým věkem tohoto žánru. Ještě na začátku 20. století ovlivňovaly nejenom očekávání lidových čtenářských vrstev ve vztahu k literatuře, ale předjednávaly i fungování společenských mechanismů.
A stejně tak umožňují postřehnout dobově specifické vnímání času, které v kontrastu k dynamicky se proměňující moderní společnosti bylo založeno na potřebě kontinuity, a tedy jistoty. Kalendář je tudíž žánrem antropologickým, je svědectvím o člověku jako o bytosti společenské.
Výstava představuje české kalendáře ze sbírek Moravské zemské knihovny.
KURÁTOR, AUTOR TEXTŮ: doc. PhDr. Jaromír Kubíček, CSc.
GRAFIKA: Mgr. Adam Kazmíř
TECHNICKÁ REALIZACE A REDAKCE: Bc. Jitka Matušková
JAZYKOVÁ KOREKTURA: Bc. Eva Čechová
Výstava byla financována z prostředků Programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2030 (program NAKI III).
30. 9. – 20. 12. 2024
Výstava Mezi kouzly, vírou a pověrou
Galerie / přízemí
Magie byla v minulosti často spojovaná s mocnými kouzly čarodějů nebo vzýváním moci ďábla. Tvořily ji však i drobné úkony, které byly běžnou součástí života našich předků, přičemž různé magické praktiky se uplatňovaly při léčení lidí i dobytka, ochraně domu, nebo v mezilidských vztazích. Většina těchto praktik se pohybovala na pomezí náboženství a magie, pro běžné věřící tak bylo často těžké rozlišit, co je ještě v souladu s katolickou věroukou a co už ne. Výstava představuje množství tisků i rukopisů, které stály na pomyslném rozhraní mezi kouzly, vírou a pověrou, a ukazuje tak, jaké formy měla magie na Moravě v 18. a 19. století.
KURÁTORKA: Anna Grůzová
AUTOŘI TEXTŮ: Anna Grůzová, Martin Drozda
GRAFICKÉ ŘEŠENÍ A ILUSTRACE: Karolína Košťálová, Michal Žižka
TECHNICKÁ REALIZACE A REDAKCE: Jitka Matušková
JAZYKOVÁ KOREKTURA: Lenka Pražáková
Výstava vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury.
OSTATNÍ AKCE
ŠKOLENÍ
5. 9. / 09.00
Online: Kde a jak hledat informace o normách?
online
Na školení získáte přehled o českých a zahraničních bezplatných databázích, v nichž lze hledat informace o technických normách a standardech. Doporučujeme registraci předem.
LITERATURA
9. 9. / 17.00
Podvečer s Totožností Milana Kundery
Konferenční sál / přízemí
V červnu vyšla v Atlantisu Totožnost, chronologicky druhý román Milana Kundery napsaný francouzsky. Zveme Vás na setkání nad překladem románu, za účasti překladatelky Anny Kareninové a autora doslovu Jakuba Češky. A připravili jsme pro Vás i malé audiopřekvapení.
Přijďte si poslechnout a povídat si.
Moderuje ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.
V 16:15 začne v Knihovně Milana Kundery komentovaná prohlídka, která představí všechna světová vydání románu L'identité.
Pořádá nakladatelství Atlantis a Moravská zemská knihovna.
VSTUP ZDARMA
OSTATNÍ
9. 9. / 10.00
Když věda zachraňuje životy
Konferenční sál / přízemí
Jaká je cesta od školních lavic gymnázia v Bystrci až k mezinárodním vědeckým oceněním? A jaké výzvy musí mladý vědec překonat, aby uspěl v náročné soutěži o prestižní granty? Tyto otázky budou středobodem rozhovoru s profesorem Markem Mrázem, absolventem Gymnázia Brno-Bystrc, který dnes vede na CEITECu uznávaný tým pro výzkum leukémie.
Rozhovor bude moderovat Simon Klinga, student bystrckého gymnázia, který se svým týmem nedávno zvítězil před porotci z NASA v celosvětové soutěži Conrad Challenge.
Může vědecký úspěch začít už na gymnáziu? Jaké nástrahy číhají na cestě od studentského projektu k významnému výzkumu? Profesor Mráz, uznávaný odborník na B buněčné leukémie a lymfomy, se ve svém výzkumu zaměřuje na to, proč se normální lymfocyty, které běžně chrání tělo před infekcemi, mění na nádorové buňky. Díky těmto výzkumům se stal jedním z mála mladých vědců, kteří získali prestižní cenu Neuron, a je považován za velkou naději české i světové medicíny.
Marek Mráz sám říká, že ho neustále žene vpřed mozek, který se pořád na něco ptá. Jaké byly klíčové momenty jeho kariéry? A jaké jsou největší mýty v jeho oboru, na jejichž odhalení by rád pracoval? Přijďte si poslechnout fascinující příběh vědce, který nejenže odkrývá základy vzniku leukémie, ale také pomáhá nacházet nové cesty k její léčbě.
Beseda je určena primárně pro studenty Gymnázia Brno-Bystrc, zájemci z řad veřejnosti jsou však vítáni.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
10. 9. / 15.30
Šachový turnaj dětí
Konferenční sál / přízemí
Přiveďte své děti nebo vnoučata změřit síly při veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každé druhé úterý v měsíci. Přihlásit se mohou děti narozené roku 2009 a mladší přímo na místě konání při prezenci. Startovné činí 100 Kč.
LITERATURA
10. 9. / 16.30
Reading Group: A Little Life / Hanya Yanagihara
Malý sál / 1. patro - Event Room / 1st floor
Připojte se ke čtenářské skupině v naší knihovně a objevte různorodost současné anglicky psané literatury. Setkání skupiny probíhají v angličtině a konají se jednou za dva měsíce.
Knihu si můžete vyzvednout v Zahraničních knihovnách ve 2. poschodí. K dispozici je omezený počet výtisků.
Pro rezervaci knih pište na: zhr@mzk.cz
Come and join our Reading Group to discover the diversity of contemporary english written literature.
The meetings are held once in two months and the communication language is English.
You can borrow the book at the Foreign Libraries. There is a limited number of copies.
To reserve the book please write to: zhr@mzk.cz.
PŘEDNÁŠKA
12. 9. / 18.00
Oči Brna: Co udělat s půdou, aby pomohla řešit klimatickou změnu?
Konferenční sál / přízemí
V debatě s Ladislavem Mikem a Danielem Lunterem se bude Hana Korvasová ptát, kdo a jaké kroky by měl podniknout, aby půda zase byla živá a pomohla nám vyrovnat se s klimatickou změnou.
Ladislav Miko je půdní biolog a řadu let působil v Evropské komisi, rozumí tedy procesům v půdě i těm v evropské agendě.
Daniel Lunter z Nadace Partnerství je poradcem regenerativní zemědělce i pro vlastníky půdy. Ví tedy z praxe, jak se dnes u nás s půdou hospodaří, a také, jak by to šlo lépe.
Jak může regenerace a oživení půdy proměnit krajinu a zmírnit dopady klimatické změny? A kdo jsou v této oblasti klíčoví hráči? Politici, zemědělci, obce, vlastníci půdy? Na koho a jak apelovat?
Na tyto otázky bude Hana Korvasová spolu s odborníky hledat odpovědi.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
13. 9. / 15.00, 17.00
Komentované prohlídky: Cesty na mapách, mapy na cesty
Studovna rukopisů a starých tisků
Bez mapy se můžete ztratit, s mapou naopak můžete snáze najít nejlepší cestu. Podobně dnes jako v minulosti. Mapa jako návod k cestě, průvodce po ní nebo jako nástroj pro sledování cestovatelských tras v dávných dobách slouží už mnoho staletí. Během exkurze do mapových fondů Moravské zemské knihovny se můžete těšit mimo jiného na portolánové mapy, mapy kanálů, silnic a železnic i na nejstarší mapy určené pro turistiku.
Akce se koná v rámci Dnů evropského dědictví.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
13. 9. / 15.00
Komentovaná prohlídka: Literatura spojuje svět - čtení Milana Kundery v cizokrajných zemích
Knihovna Milana Kundery, 1. patro
Dílo Milana Kundery bylo dosud přeloženo do 57 světových jazyků. Jsou mezi nimi i jazyky z pro nás cizokrajných zemí. Pojďme se v komentované prohlídce společně podívat, která díla mají čtenáři k dispozici ve svých rodných jazycích např. v zemích Blízkého či Dálného východu či Latinské Ameriky a dalších.
Akce se koná v rámci Dnů evropského dědictví.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
16. 9. / 17.00
Vernisáž: Českomoravská pokladnice
Konferenční sál / přízemí
Zveme na vernisáž výstavy, která představuje české kalendáře ze sbírek Moravské zemské knihovny. Tyto bohatě ilustrované publikace přinášejí jedinečné svědectví o vývoji české společnosti 19. a 20. století. O jejich významu v českém literárním životě pohovoří autor výstavy doc. PhDr. Jaromír Kubíček, CSc.
VĚDA
19. 9. / 19.00
Hory mají k hvězdám blíž
Konferenční sál / přízemí
O hvězdách i celém vesmíru s prof. RNDr. Miloslavem Druckmüllerem, CSc.
Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.
VSTUP ZDARMA
23. 9. / 17.00
Křest knihy Florence Noiville: Milan Kundera - Psát, jak směšný nápad!
Konferenční sál / přízemí
Jak napsat příběh spisovatele, který se vždy bránil tomu, aby jeho dílo bylo předmětem biografického zkoumání?
Podvečer s knihou francouzské spisovatelky a novinářky Florence Noiville, která přináší mnohovrstevnatý literární portrét Milana Kundery vycházející ze setkání s ním, s jeho ženou Věrou, jejich přáteli a z četby Kunderových knih. Autorku a knihu představí šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík, těšit se můžete i na debatu autorky s překladatelkou knihy Norou Obrtelovou a na úryvky v podání herců Městského divadla Brno.
Pořádá nakladatelství Host a Moravská zemská knihovna.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
24. 9. / 17.00
Znakový jazyk v umění i sociálních službách
Konferenční sál / přízemí
Tichý svět o.p.s a Hands Dance přiblíží krásu českého znakového jazyka. Ten má zásadní význam v sociálních službách, ale také jako prostředek uměleckého tlumočení, díky kterému jsou písně a hudba dostupné i neslyšícím divákům.
Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost “zazpívat si” ve znakovém jazyce a možnost se blíže seznámit s problematikou znakového jazyka prostřednictvím slyšících i neslyšících odborníků přímo na místě.
Tlumočení do/z českého znakového jazyka zajištěno. Akce se koná u příležitosti Deafemberu = měsíce osob se sluchovým postižením.
VSTUP ZDARMA
VĚDA
25. 9. / 19.00
Lov exoplanet z nejmodernější observatoře světa. Projekt PLATOSpec - vynikající spektrograf na observatoři La Silla
Konferenční sál / přízemí
Od roku 1995 víme, že exoplanety existují, nyní se je snažíme charakterizovat a popsat prostředí na jejich povrchu. Ideálním prostředím pro mimozemský život by byla planeta podobná naší Zemi, obíhající hvězdu slunečního typu.
Vesmírná mise PLATO od roku 2027 bude hledat kandidáty na takové dvojče Země, nicméně pro potvrzení druhé Země bude třeba extrémně přesných přístrojů. Prvním takovým přístrojem pod českým vedením je PLATOSpec, další projekty s českou stopou následují. Jaká jsou úskalí při hledání druhé Země a života ve vesmíru?
Přednáší Dr. Petr Kabáth, Ph. D.
Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
26. 9. / 17.00
Poznejte esperanto
Konferenční sál / přízemí
V červenci 2025 bude Brno hostit největší esperantskou událost roku - světový kongres esperanta. Poznejte jazyk, kterým tu bude mluvit asi 1500 lidí z celého světa. Vznik, základ gramatiky i současné využití. Přednáška se koná na Evropský den jazyků, jenž se každoročně slaví právě 26. září.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
30. 9. / 18.00
Vernisáž: Mezi kouzly, vírou a pověrou
Konferenční sál / přízemí
Jaké podoby mohla mít magie v životě obyvatel na moravském venkově v 18. a 19. století? Srdečně zveme na vernisáž nové galerijní výstavy Moravské zemské knihovny, která nechává nahlédnout do magických praktik na pomezí pověr, víry a kouzel.
VSTUP ZDARMA
Program se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.
Poslední aktualizace: 10.09.2024, 17:46