Milé čtenářky a milí čtenáři,
ani listopad se pestrostí svého kulturně vzdělávacího programu nenechal zahanbit, a tak je nabídka v naší knihovně opět velice bohatá. Těšit se můžete na přednášky, čtení, výstavy i školení. Svou pozornost, ale věnujte i adventnímu knižnímu jarmarku a literárnímu festivalu Masarykovy univerzity KNIHY V BRNĚ, který se v MZK koná 29. a 30. listopadu 2024. Můžete si na něm koupit knižní dárky pro své blízké, setkat se s autory i nakladateli nebo si vyzkoušet knižní ilustraci.
A nezapomeňte sledovat naši aktuální otevírací dobu: mzk.cz/oteviracidoba, máme už do 22.00 hodin.
Váš tým MZK
16. 9. – 16. 11. 2024
Výstava Českomoravská pokladnice
Foyer / 4. a 5. patro
Kalendáře jsou jedinečným dokladem literárního života, který však zůstával dlouho na okraji zájmu. Přesto šlo o nejrozšířenější publikace, které modelovaly vývoj společnosti a současně jej zpětně umožňují rekonstruovat a pochopit. V 19. století a zvláště za Bachova absolutismu byly jednou z mála tiskovin, které sloužily k šíření vlasteneckých myšlenek či jako nenahraditelný zdroj obživy pro česky píšící autory, – i proto je právě 19. století zlatým věkem tohoto žánru. Ještě na začátku 20. století ovlivňovaly nejenom očekávání lidových čtenářských vrstev ve vztahu k literatuře, ale předjednávaly i fungování společenských mechanismů.
A stejně tak umožňují postřehnout dobově specifické vnímání času, které v kontrastu k dynamicky se proměňující moderní společnosti bylo založeno na potřebě kontinuity, a tedy jistoty. Kalendář je tudíž žánrem antropologickým, je svědectvím o člověku jako o bytosti společenské.
Výstava představuje české kalendáře ze sbírek Moravské zemské knihovny.
KURÁTOR, AUTOR TEXTŮ: doc. PhDr. Jaromír Kubíček, CSc.
GRAFIKA: Mgr. Adam Kazmíř
TECHNICKÁ REALIZACE A REDAKCE: Bc. Jitka Matušková
JAZYKOVÁ KOREKTURA: Bc. Eva Čechová
Výstava byla financována z prostředků Programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2030 (program NAKI III).
30. 9. – 20. 12. 2024
Výstava Mezi kouzly, vírou a pověrou
Galerie / přízemí
Magie byla v minulosti často spojovaná s mocnými kouzly čarodějů nebo vzýváním moci ďábla. Tvořily ji však i drobné úkony, které byly běžnou součástí života našich předků, přičemž různé magické praktiky se uplatňovaly při léčení lidí i dobytka, ochraně domu, nebo v mezilidských vztazích. Většina těchto praktik se pohybovala na pomezí náboženství a magie, pro běžné věřící tak bylo často těžké rozlišit, co je ještě v souladu s katolickou věroukou a co už ne. Výstava představuje množství tisků i rukopisů, které stály na pomyslném rozhraní mezi kouzly, vírou a pověrou, a ukazuje tak, jaké formy měla magie na Moravě v 18. a 19. století.
KURÁTORKA: Anna Grůzová
AUTOŘI TEXTŮ: Anna Grůzová, Martin Drozda
GRAFICKÉ ŘEŠENÍ A ILUSTRACE: Karolína Košťálová, Michal Žižka
TECHNICKÁ REALIZACE A REDAKCE: Jitka Matušková
JAZYKOVÁ KOREKTURA: Lenka Pražáková
Výstava vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury.
14. 10. - 20. 12. 2024
Výstava Brněnský samizdat
Foyer / 2. a 3. patro
Doba tzv. pozdního socialismus byla na pohled nevábná, komunistický režim se strnule držel u moci, obyvatelstvo vypadalo netečně. Nicméně pod povrchem, v nezávislých strukturách, narůstal živý pohyb: samizdatová a svobodná kultura dostávala novou dynamiku, která souvisela s růstem společenské rezistence. Dělat samizdat a chovat se svobodně nebylo bezpečné: hrozilo pronásledování, výslechy, domovní prohlídky, vězení. Vyžadovalo to přesvědčení a odhodlání. A dobrou vůli dělat dobrou věc.
Výstava představuje osm brněnských časopisů z osmdesátých let. Jednotlivé tituly jsou vybrány jako reprezentativní vzorky, které zastupují dobově a místně příznačné profily: literární, kulturně-politický, katolický, studentský a výtvarný. Spolu s časopisy se na výstavě objevují i výrobní nástroje, fotografie, videozáznamy nebo hudba. Všechny exponáty jsou originály, které pocházejí z osobních archivů aktérů – samizdatových vydavatelů, redaktorů, autorů.
Autor projektu: Jiří Voráč
Kurátoři: Jiří Voráč, Eva Čechová
Grafika: Studio Kosatko
Technická realizace: Jitka Matušková
Jazyková korektura: Otakar Loutocký
Výstava vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury.
21. 10. - 20. 12. 2024
Výstava SHIPIBO - KONIBO - Portréty mé krve
Foyer / 6. a 7. patro
Výstava peruánského fotografa Davida Díaze Gonzálese nabízí zasvěcený vhled do každodenního života shipibské komunity, ze které autor pochází. Na březích řeky Ucayali se nacházejí malé vesnice jazykové rodiny Shipibo-Konibo, která v současnosti čítá 32 000 obyvatel ve 150 komunitách. Jsou tu lidé, kteří zůstávají nezlomní ve svém původním chápání světa, zůstávají věrní svým etnickým vzorům i hloubce svého duchovního života.
Na snímcích jsou mimo jiné zachyceny: přadleny pracují s přírodními barvami a hlínou, používanými při tkaní plátna zvaného tocuyo. Matky, které pomocí dřevěných destiček deformují svým dětem lebku z čistě estetického důvodu. Děti cákající se v říčních jezerech, která vznikají, když stoupne hladina řeky Ucayali. Věkovití léčitelé, kteří využívají svých znalostí o bylinách. A to vše v černobílém provedení, kde pozadí tvoří bujná zeleň pralesa, který takto dosud nebyl zobrazen.
Na výstavě budou k vidění také keramické sošky z časově odlišných období peruánské kultury.
Výstava vznikla s podporou Kulturního centra Inca Garcilaso Ministerstva zahraničních věcí.
7. 11. - 7. 1. 2025
Výstava Oči Brna: Karel Fuksa
Foyer / přízemí
Výstava představuje tvorbu brněnského režiséra a výtvarníka. Karel Fuksa je autorem desítek dokumentárních filmů a televizních pořadů mapujících významné osobnosti a fenomény moravské historie a kultury. Ve své umělecké praxi se pak zaměřuje především na objekty ze skla.
Přijměte pozvání na výstavu, jež nabízí komplexní pohled na osobnost všestranného umělce, příslušníka brněnské bohémy a znalce brněnského kulturního a společenského života. Prohlédnout si můžete originály uměleckých objektů a obrazů, fotografie z natáčení i ze soukromého života Karla Fuksy.
LITERATURA
5. 11. / 16.30
Reading Group: The Summer Wives
Malý sál / 1. patro
Připojte se ke čtenářské skupině v naší knihovně a objevte různorodost současné anglicky psané literatury. Setkání skupiny probíhají v angličtině a konají se jednou za dva měsíce.
Knihu si můžete vyzvednout v Zahraničních knihovnách ve 2. poschodí. K dispozici je omezený počet výtisků.
Pro rezervaci knih pište na: zhr@mzk.cz
PŘEDNÁŠKA
6. 11. / 17.00
Zapadlá vesnička a jezuitští misionáři: Přednáška a komentovaná prohlídka Zapadlá vesnička a jezuité: Přednáška a komentovaná prohlídka výstavy Mezi kouzly, vírou a pověrou
Konferenční sál / přízemí
Položit život za šíření víry mezi pohany ve vzdálených zemích bylo snem řady mladíku vstupujících do Tovaryšstva Ježíšovo. Život v řádu jim únavnou a často málo účinnou službu misionáře nabídl. Většinou se však neodehrávala v exotických zemích, ale v zapadlých vesnicích, v chalupách rozesetých po kopcích a horách nebo v chudých příbytcích na předměstích větších měst.
Misionáři se zda častěji setkávali s lidem velmi prostým a ve vzdělávání zanedbaným než se zatvrzelými kacíři. Přednáška představí na jedné straně činnosti jezuitů během běžné duchovní služby, příležitostných misijních cest i intenzivního působení v misijních stanicích.
Na druhé straně se bude věnovat záznamům o zbožnosti či bezbožnosti prostého lidu a tenké hranici, která stála v barokní době mezi vírou a pověrou, a pro nás ještě těžšímu rozlišování tzv. posvátné magie a kouzelnických praktik.
Přednáší: Mgr. Kateřina Bobková-Valentová, Ph.D.
Po přednášce bude následovat komentovaná prohlídka výstavy Mezi kouzly, vírou a pověrou jejími autory
VSTUP ZDARMA
PŘEDNÁŠKA
11. 11. / 18.00
Richard Jaroněk: Život podmořského fotografa
Konferenční sál / přízemí
Fotograf, potápěč, autor několika knih a milovník divočiny Richard Jaroněk má za sebou nespočet ponorů do "mokrého vesmíru", kde vedle kosatek, delfínů, velryb a lachtanů jej nejvíce uchvátil život žraloků.
Na interaktivní přednášce představí nejen krásy nespoutané Afriky, ale především kouzlo světa mizejících tvorů, žraloků, bez nichž si nedovede svůj život představit.
VSTUP ZDARMA
ŠKOLENÍ
13. 11. / 16.30 - 18.30
Online: Informační brány pro vyhledávání odborné literatury
Online
Lektor: PhDr. Martina Machátová, Moravská zemská knihovna v Brně.
Poznámka:
Na školení poznáte formou jednoduchých praktických ukázek zahraniční bezplatné informační brány, které prohledávají celou řadu databází a repozitářů na jednom místě. Tyto brány pokrývají několik milionů dokumentů odborného charakteru, z nichž mnohé jsou přístupné zdarma v plném textu. Prostřednictvím těchto bran se lze dostat k celé řadě článků, studií, výzkumných a technických zpráv či vysokoškolských kvalifikačních prací.
Program:
BASE (Bielefeld Academic Search Engine)
TIB Portal
OpenAIRE
Přihlášky:
Účast je bezplatná, ale je vhodné se předem přihlásit do středy 13. listopadu 2024 do 11 hod. prostřednictvím elektronického registračního formuláře, který najdete v dolní části této webové pozvánky. Přihlášky budou zpětně potvrzeny e-mailem. Pokud obratem neobdržíte automaticky generovaný e-mail
s potvrzením Vaší registrace, můžete si ověřit Vaši přihlášku na níže uvedeném kontaktu. Vítáni jsou samozřejmě i zájemci, kteří nevlastní čtenářskou legitimaci MZK. Předem přihlášení účastníci obdrží odkaz k připojení a podklad k online vzdělávací akci. Ke školení se mohou přihlásit i předem neregistrovaní zájemci, ale ti neobdrží ani před školením podklad k procvičování, ani po akci odkaz pro stažení prezentací.
Technická poznámka: K online školení se můžete připojit i v případě, pokud nejste vybaveni webkamerou či mikrofonem. Webinář proběhne prostřednictvím videokonferenčního systému Zoom, který je možné předem stáhnout, ale lze se rovněž připojit přes webový prohlížeč.
Kontakt: Martina Machátová, e-mail: Martina.Machatova@mzk.cz, tel.: 541 646 170.
Těšíme se na Vaši účast.
PROMÍTÁNÍ
13. 11. / 18.00
Projekce unikátního disidentského filmu Sedm zastavení na pouti ke svaté Anežce a beseda s tvůrci
Konferenční sál / přízemí
Projekce unikátního disidentského filmu z roku 1989 ke svatořečení Anežky Přemyslovny. Po projekci následuje beseda s tvůrci Milanem Uhdem (scénář), Alešem Zábojem (kamera) a Janem Kratochvilem (produkce).
Unikátní videodokument, který vznikl v disidentském prostředí v létě 1989 u příležitosti nadcházejícího svatořečení Anežky Přemyslovny (12. 11. 1989). Podnět vzešel z prostředí řadových moravských kněží, od Jana Graubnera, tehdy faráře ve Vizovicích, dnes arcibiskupa pražského, a Jiřího Mikuláška, tehdy faráře v Hovoranech, po Listopadu generálního vikáře brněnské diecéze.
Film v sedmi "zastaveních" - při venkovské bohoslužbě na jižní Moravě, v Anežském klášteře v Praze nebo při rozhovoru s Františkem kardinálem Tomáškem - připomíná Anežčin velký odkaz.
Promítání, které připravil a uvádí Jiří Voráč, se uskuteční jako doprovodný program výstavy Brněnský samizdat.
VSTUP ZDARMA
PŘEDNÁŠKA
14. 11. / 19.00
Genová editace lidí pomocí CRISPR genových nůžek. Od léčby genetických onemocnění po etická dilemata a vylepšování člověka.
Konferenční sál / přízemí
Za objev genových nůžek CRISPR byla v roce 2020 udělena Nobelova cena. Od té doby genová terapie pomocí CRISPR změnila to, jakým způsobem nahlížíme na nevyléčitelná genetická onemocnění. Objev dal naději mnoha lidem, kteří různými genetickými onemocněními trpí. Co je CRISPR a jak funguje? Která onemocnění již léčí a která brzy bude?
Přiblížíme i etická dilemata, která se pojí s genovou editací lidského genomu. Může být tato technologie zneužita na vytvoření superčlověka? A bude jednou možné nechat si vytvořit na objednávku CRISPR dítě s vybranými charakteristikami?
Ponořme se do tajů mocné technologie, kterou jsme si ještě před deseti lety představovali pouze jako součást sci-fi knih a filmů.
Přednáší Alžběta Ressnerová, MSc., Ph.D. Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
16. 11. / 9.30
Veřejný šachový turnaj
Konferenční sál / přízemí
Přijďte změřit síly s členy šachové komunity při pravidelném veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každou třetí sobotu v měsíci. Turnaj se koná v konferenčním sále v přízemí knihovny.
Hraje se dle švýcarského systému na 9 kol, tempo 2x12 minut na partii s přídavkem 5 vteřin na tah. Turnaj se hraje podle Pravidel FIDE pro rapid šach a započítává se na rapid ELO ČR. Přihlášování v den a místě konání při prezenci. Startovné činí 200 Kč.
LITERATURA
18. 11. / 18.00
Česká literatura v překladu: Bianca Bellová
Konferenční sál / přízemí
Spisovatelka, překladatelka a tlumočnice. Za román Jezero (2016) získala cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha roku, Cenu Evropské unie za literaturu a cenu EBRD Literature Prize. Práva na jeho vydání byla prodána do více než dvaceti zemí. Jak ovlivnila významná ocenění její tvůrčí život?
Jsou čtenáři za hranicemi Česka jiní než tuzemští? Uživí se česká spisovatelka psaním? Nejen tyto otázky Biance Bellové položí ředitel Českého literárního centra Martin Krafl. Řeč přijde i na její nejnovější román Neviditelný muž (Host, 2024).
VSTUP ZDARMA
19. 11. / 16.00
Skryté digitální poklady českých knihoven: Knihovny.cz a Digitalniknihovna.cz
online
Akce v rámci Týdne pro Digitální Česko. Chcete se vydat na hledání pokladů do digitálního světa? Představte si, že máte přístup k milionům knih, článků a historických dokumentů přímo u sebe doma. Navíc zdarma. Zní to jako sci-fi? Není! Na našem webináři vám ukážeme, jak snadno prozkoumávat bohaté zdroje českých knihoven díky portálům Knihovny.cz a Digitalniknihovna.cz.
Chcete se dozvědět, jak si stáhnout elektronickou knihu, najít zahraniční odborné články nebo si prohlédnout dobové noviny? Nechte se překvapit, co všechno vám tyto portály nabízejí!
19. 11. / 18.00
DIGITÁLNÍ DIVOČINA: Jak umělá inteligence přetváří obraz přírody
Konferenční sál / přízemí
Existují dvě divočiny. Ta skutečná a pak její mediální odlesk. Prostřednictvím přednášky režiséra Jana E. Svatoše prozkoumáme, jak umělá inteligence radikálně mění naše vnímání. Uměle vytvářené fotografie přírody totiž dominují. Jak ale rozlišit skutečnost od digitální iluze? Jaké jsou etické a ekologické důsledky této technologické revoluce? A proč se tvůrci obsahu na soc. sítích opakovaně dopouští podvodů?
Pokud totiž bereme vážně téma jubilejního ročníku festivalu EKOFILM „Jak (ne)zabít přírodu", musíme v první řadě umět porozumět i způsobu, jakým je příroda dnes komunikována, jak je zobrazována a jak, proč a kým je přetvářena.
Přednášející: MgA Jan E. Svatoš
VSTUP ZDARMA
20. 11. / 16.30 - 18.00
Jaké chyby dělají Češi v němčině a jak jim předcházet (Mgr. Andrea Tichá Eskisan)
Malý sál / 1. patro
Učíte se německy? Tak patrně i vy děláte chyby ovlivněné češtinou. Na tomto praktickém workshopu se naučíte, že opravdu není vždy možné překládat vše doslovně. Na mnoha příkladech si ukážeme nejrůznější typické “české” chyby, u kterých si potom vysvětlíme, proč je děláme, a najdeme vhodnější vyjádření.
Workshop bude probíhat v němčině a povede jej rodilá mluvčí, zkušená lektorka Mgr. Andrea Tichá Eskisan. Je určen především pro studenty, ale i širší veřejnost, doporučená znalost němčiny na úrovni B1.
VSTUP ZDARMA
20. 11. / 16.30 - 19.00
Online: České zdroje šedé literatury
Online
Lektor: PhDr. Martina Machátová, Moravská zemská knihovna v Brně.
Anotace:
Na školení získáte přehled o českých bezplatných databázích, portálech a institucionálních repozitářích, v nichž lze hledat bibliografické záznamy a někdy i plné texty dokumentů, které neprocházejí standardním vydavatelským procesem a které nejsou běžně dostupné prostřednictvím tradičních distribučních kanálů, např. vysokoškolské kvalifikační práce, výzkumné a technické zprávy, preprinty či interní materiály. Vzdělávací akce je zaměřena Tyto dokumenty mohou být cenným zdrojem odborných informací. Školení je určeno všem zájemcům, kteří hledají odbornou literaturu ke studiu, ke zvýšení své kvalifikace či k řešení pracovních úkolů nebo problémů v zaměstnání. Tato vzdělávací akce se koná v rámci projektu Týden pro Digitální Česko.
Týden pro Digitální Česko Program:
Úvod do problematiky šedé literatury.
Portál NUŠL - Národní úložiště šedé literatury.
Portál Theses.
ASEP - Automatizovaný systém evidence publikací Akademie věd ČR.
Repozitáře vysokoškolských kvalifikačních prací a databáze publikační činnosti některých univerzit v České republice.
Přihlášky:
Účast je bezplatná, ale je vhodné se předem přihlásit do úterý 19. listopadu 2024 do 10 hod. prostřednictvím elektronického registračního formuláře, který najdete ve spodní části této pozvánky. Přihlášky budou zpětně potvrzeny e-mailem. Pokud obratem neobdržíte automaticky generovaný e-mail s potvrzením Vaší účasti, můžete si ověřit Vaši registraci na níže uvedeném kontaktu. Přihlášení účastníci obdrží před školením odkaz, pomocí kterého se ke školení připojí, instrukce k připojení a podklad ke školení. K online vzdělávací akci se bude možné připojit i bez předchozí registrace, ale předem nepřihlášení účastníci neobdrží po školení e-mail s odkazy na prezentace. Vítáni jsou samozřejmě i zájemci, kteří nevlastní čtenářskou legitimaci MZK.
Kontakt: Martina Machátová, tel.: 541 646 170, e-mail: Martina.Machatova@mzk.cz.
Těšíme se na Vaši účast.
21. 11. / 18.00
Moderní metody autentizace
Konferenční sál / přízemí
Dodržovat kyberbezpečnostní pravidla je těžké. Tento výrok v dnešní době již není pravda díky moderním technikám přihlašování. Na přednášce se dozvíte o bezheslovém přihlašování, moderních pravidlech správy hesel nebo dvoufaktorové autentizaci.
VSTUP ZDARMA
25. 11. / 18.00
Movie Monday: Frost/Nixon (2008)
Konferenční sál / přízemí
Richard Nixon nikdy nestanul před soudem – k jeho usvědčení ovšem stačil jeden křížový výslech před televizními kamerami. Hvězdně obsazené drama podle skutečné události. (zdroj: ČT)
Film je promítán v angličtině s českými titulky.
ENGLISH: After narrowly escaping a bizarre accident, a troubled teenager is plagued by visions of a man in a large rabbit suit who manipulates him to commit a series of crimes.
Film is screened in English with Czech subtitles.
VSTUP ZDARMA / FREE ENTRY
26. 11. / 19.00
Solar Wind Sherpas
Konferenční sál / přízemí
Výzkum Slunce mezinárodním týmem vědců, dosažené výsledky a úspěchy. Přednáška v angličtině. Přednáší prof. Dr. Shadia Habbal, Ph.D. Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.
VSTUP ZDARMA
28. 11. / 19.00
Jak žít ve stínu jaderné energie? Otázka, kterou řešil už Robert Oppenheimer.
Konferenční sál / přízemí
Pro současnou generaci jsou aktuální dvě klíčové výzvy, spojené s jadernou energií. Aby naše civilizace přežila, musíme dokázat žít ve stínu jaderných zbraní a zároveň jadernou energii využít pro zajištění nízkoemisní energie.
Jak ukazuje i oskarový film Christophera Nolana, stál před nimi už tvůrce jaderné bomby Robert Oppenheimer. V přednášce ukážeme, jak tato dilemata zobrazuje film, jak se na ně díval reálný Oppenheimer a jak je vidíme nyní.
Přednáší RNDr. Vladimír Wagner, CSc.
Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.
VSTUP ZDARMA
29. 11. - 30. 11. 2024 / pá 13.00 - 19.00, so 10.00 - 18.00
Knihy v Brně
Všechny prostory
Adventní knižní jarmark & literární festival Masarykovy univerzity.
Odborná, krásná i dětská literatura pod jednou střechou. Kromě nákupu knih pod stromeček se budete moci setkat s autory, nakladateli a překladateli a navštívit bohatý doprovodný program určený dětem i dospělým.
VSTUP ZDARMA
Akce se koná pod záštitou: Mgr. Martina Baxy, ministra kultury; Mgr. Jana Grolicha, hejtmana Jihomoravského kraje; JUDr. Markéty Vaňkové, primátorky statutárního města Brna.
Program se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.
Poslední aktualizace: 07.11.2024, 10:47