Brno, 16. 6. 2014. Sbírka zednářské literatury, kterou do svého fondu získala Moravská zemská knihovna v polovině 19. století především díky daru Antona Endsmanna, rytíře z Ronova, je nyní zdigitalizována a volně dostupná na internetu prostřednictvím Digitální knihovny MZK. Veřejnost může od nynějška tento speciální fond prohlížet online a zdarma jej ve formě pdf souborů stahovat do svých počítačů, tabletů či čteček.
Celkem je k dispozici více než 300 převážně německých titulů zednářské literatury z let 1745 - 1938. Digitalizace jedinečného zednářského fondu trvala přibližně půl roku. V Digitální knihovně MZK byla pro čtenáře Moravské zemské knihovny i pro širokou veřejnost vytvořena speciální virtuální sbírka, díky které mohou do tohoto fondu nahlédnout a skeny volně stahovat. Digitální sbírka zednářské literatury je přístupná za odkazem: http://bit.ly/sbirka-zednarske-literatury-MZK
Zajímavostí je, že mezi zakladateli muzejní knihovny Františkova muzea (ze které se postupem času stala právě Zemská knihovna moravská) byli z velké části právě členové zednářských lóží. Jedním z významných představitelů zednářství byl Josef Auersperg vlastník části dnešní zednářské sbírky MZK. Ta přišla o část nejzajímavějších titulů v době druhé světové války, když byly vybrané položky odeslány v roce 1943 do Berlína. Po válce byla sbírka doplněna o novější publikace se zednářskou tématikou z konce 19. a počátku 20. století z německých konfiskátů. V současné době je sbírka uzavřená, tudíž se dále nedoplňuje.
Kontakt: Barbora Buchtová, Public Relations, Barbora.Buchtova@mzk.cz
Moravská zemská knihovna v Brně je se čtyřmi miliony dokumentů druhou největší knihovnou v České republice. Od roku 2001 působí v nové budově, která byla oceněna titulem „Stavba roku 2001“. Služeb knihovny využívá cca 21 000 čtenářů, kteří mají k dispozici více než 650 studijních míst, 100 počítačů a přístupy k databázím elektronických informačních zdrojů, kterých využívá až milion návštěvníků ročně. Moravská zemská knihovna vykonává funkci krajské knihovny v Jihomoravském kraji. Jako výzkumná organizace se podílí na evropských a národních projektech, především z oblasti digitalizace a ochrany fondů. Pořádá také pravidelně výstavy, přednášky a další kulturní akce.
Attachment | Size |
---|---|
TZ - Moravska zemska knihovna zdigitalizovala a zpristupnila zednarskou literaturu.docx | 61.86 KB |
Poslední aktualizace: 09.01.2023, 12:22