Brno, 29. 9. 2014. Moravská zemská knihovna se rozhodla zpříjemnit Brňanům vyhledávání knih v brněnských knihovnách. Na portálu www.cistbrno.cz, který knihovna provozuje, je možno vyhledávat knihy a další dokumenty hned v několika knihovnách najednou. Na projektu spolupracují také Knihovna Jiřího Mahena a knihovny Masarykovy a Mendelovy univerzity.
Cílem projektu bylo, aby se Brňané mohli snadněji dozvědět, kde je možno najít knihu, kterou potřebují i bez toho, aniž by museli vědět o existenci dalších knihoven v Brně a aktivně prohledat jejich jednotlivé katalogy. ČístBrno.cz umožní uživatelům jedním dotazem prohledat všechny zapojené brněnské knihovny a následně prokliknout do knihovny konkrétní.
“Výhodou vyhledávače je, že by se záznamy nalezené v katalogu neměly duplikovat, tudíž vám ČístBrno najde menší množství výsledků, ve kterých je snadnější se zorientovat” uvedl náměstek ředitele MZK Petr Žabička, který je rovněž jedním z iniciátorů projektu. Další výhodou “metakatalogu” Číst Brno je, že používá fasetovou klasifikaci, díky které mohou být dokumenty zařazeny do více tříd (kategorií) najednou a proto je pro uživatelé vyhledávání snadnější.
Do projektu jsou nyní zapojeny 4 instituce a katalog prohledává celkem 46 jejich dílčích knihoven. “Projekt je otevřený dalším brněnským knihovnám a my budeme moc rádi když se zapojí.” doplnil Žabička.
O názvu portálu rozhodla anketa na Facebooku, takže se jeho na vzniku podíleli i čtenáři a fanoušci Moravské zemské knihovny.
Kontakt: Barbora Buchtová, Public Relations, Barbora.Buchtova@mzk.cz
Moravská zemská knihovna v Brně je se čtyřmi miliony dokumentů druhou největší knihovnou v České republice. Od roku 2001 působí v nové budově, která byla oceněna titulem „Stavba roku 2001“. Služeb knihovny využívá cca 21 000 čtenářů, kteří mají k dispozici více než 650 studijních míst, 80 počítačů a přístupy k databázím elektronických informačních zdrojů, kterých využívá až milion návštěvníků ročně. Moravská zemská knihovna vykonává funkci krajské knihovny v Jihomoravském kraji. Jako výzkumná organizace se podílí na evropských a národních projektech, především z oblasti digitalizace a ochrany fondů. Pořádá také pravidelně výstavy, přednášky a další kulturní akce.
Poslední aktualizace: 09.01.2023, 12:22