Milé čtenářky a milí čtenáři,
i v nejkratším měsíci roku máme pro vás připravenu paletu zajímavých, poučných a zábavných akcí. Nejnabitější je týden Valentýnský. V něm se můžete těšit na tradiční výměnu knih - Book Swap, na praktický nácvik ověřování informací s názvem Jak na internetu nenaletět kachnám a nesmyslům nebo třeba na soutěž na našem instagramovém účtu. Zkrátka máme akce pro mladé, zamilované i seniory.
UPOZORNĚNÍ:
V době od 8. února do 15. dubna 2024 budou v 7. patře probíhat stavební úpravy. Z tohoto důvodu bude UZAVŘENA Studovna přírodních a technických věd a Týmová studovna. Více informací zde: https://www.mzk.cz/aktuality/docasne-uzavreni-studovny-prirodnich-technickych-ved-tymove-studovny.
Těšíme se na vás.
Tým MZK.
10. 1. – 6. 3. 2024
Oči Brna: Petr Horký
Foyer / přízemí
V multimediálním cyklu Oči Brna představujeme osobnost Petra Horkého, cestovatele a polárníka. Jako první Čech došel na všechny tři světové póly - severní, jižní a Pól chladu a prosadil se jako režisér cestopisných dokumentů. Natočil několik desítek filmů a spolupracoval s ikonami jako jsou Thor Heyerdahl, Reinhold Messner, Jane Goodallová, Edmund Hillary a další.
Dvakrát dostal cenu Egona Ervína Kische za literaturu faktu, byl nominován na Českého lva a Czech Press Photo. Na výstavě budou k vidění unikátní předměty ze soukromé sbírky Petra Horkého, včetně exponátů z archivů světově uznávaných osobností, se kterými dokumentarista spolupracoval.
VSTUP ZDARMA
7. 2. – 28. 3. 2024
Výstava Inscenovaná jinakost
Foyer / 2. patro
Výstava Inscenovaná jinakost představuje fenomén etnických přehlídek v zemích střední a východní Evropy. Veřejné vystavování příslušníků mimoevropských etnik, takzvaná lidská ZOO, patřila k důležitým fenoménům populární kultury přelomu 19. a 20. století. Tyto zábavně – edukativní přehlídky uspokojovaly hlad evropského obyvatelstva po exotice a zároveň finančně profitovaly na dobových představách o jinakosti.
Materiály shromážděné a zpracované badateli ze šesti zemí regionu nastiňují rozsah a kulturní vliv tohoto fenoménu, jakož i logiky vývoje této formy zábavy, která ve své době oslovovala tisíce diváků.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
12. - 17. 2
Book swap aneb Vyměň knihu!
Galerie MZK / přízemí
Nemáte v knihovně mezi desítkami přečtených knih místo na další? Koupili jste si knihu, která Vám nepadla do vkusu? Přijďte v týdnu od 12. do 17. února do Galerie Moravské zemské knihovny a vyměňte Vaše knihy za nové! Kolik knih přinesete, tolik knih si můžete odnést. U příležitosti Mezinárodního dne darování knih připravila MZK akci s názvem Book swap aneb Vyměň knihu! Swapování je zábavný způsob, jak se zbavit přebytečných knih, které už nevyužijete, ale které mohou zároveň udělat radost ještě někomu dalšímu - a současně zadarmo přijdete ke knihám novým!
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
12. 2. / 17:00
Výstava Inscenovaná jinakost - komentovaná prohlídka s přednáškou
Foyer / 2. patro
V multimediálním cyklu Oči Brna představujeme osobnost Petra Horkého, cestovatele a polárníka. Jako první Čech došel na všechny tři světové póly - severní, jižní a Pól chladu a prosadil se jako režisér cestopisných dokumentů. Natočil několik desítek filmů a spolupracoval s ikonami jako jsou Thor Heyerdahl, Reinhold Messner, Jane Goodallová, Edmund Hillary a další.
Dvakrát dostal cenu Egona Ervína Kische za literaturu faktu, byl nominován na Českého lva a Czech Press Photo. Na výstavě budou k vidění unikátní předměty ze soukromé sbírky Petra Horkého, včetně exponátů z archivů světově uznávaných osobností, se kterými dokumentarista spolupracoval.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
13. 2. / 15:30
Šachový turnaj dětí
Konferenční sál / přízemí
Přiveďte své děti nebo vnoučata změřit síly při veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každé druhé úterý v měsíci. Přihlásit se mohou děti narozené roku 2008 a mladší přímo na místě konání při prezenci. Startovné činí 100 Kč.
ŠKOLENÍ
14. 2. / 16:00
Jak na internetu nenaletět kachnám a nesmyslům - praktický nácvik ověřování informace
Počítačová učebna / 6. patro
V rámci praktického nácviku ověřování informací si u počítačů představíme a vyzkoušíme základní postupy a nástroje, které nám pomohou odhalit manipulace s obrázky, ověřit spolehlivost zdroje informace a ovládnout vyhledávací techniky.
Na konkrétních příkladech si ukážeme, že rozpoznání manipulativní zprávy od zprávy kvalitně zpracované není zas tak složité a zvládne ho každý z nás!
VHODNÉ PRO SENIORY
VSTUP ZDARMA
ŠKOLENÍ
15. 2. / 9:00
Online: Bezplatné patentové databáze
online
Přednášející: PhDr. Martina Machátová, Moravská zemská knihovna v Brně.
Anotace: Na školení si ukážeme základní vyhledávací možnosti některých volně přístupných databází patentů a užitných vzorů. Patentové dokumenty mohou být cenným zdrojem informací a inspirací pro firmy, podnikatele, vědce, inovátory i studenty. Většina z nich je zdarma přístupná v plném textu.
Program:
Blok 1: 9:00 – 10:10 hod.
Úvod do problematiky patentů a užitných vzorů.
Úvod do Mezinárodního patentového třídění.
Databáze patentů a užitných vzorů na webu Úřadu průmyslového vlastnictví ČR.
Přestávka: 10:10 – 10:20 hod.
Blok 2: 10:20 – 11:40 hod.
Databáze Espacenet.
Databáze DEPATISNET.
Přestávka: 11:40 –11:50 hod.
Blok 3: 11:50 – 12:30 hod.
Databáze PATENTSCOPE.
Přihlášky: Účast je bezplatná, ale je vhodné se předem přihlásit do středy 14. února 2024 do 12 hod. prostřednictvím elektronického registračního formuláře, který najdete ve spodní části této pozvánky. Přihlášky budou zpětně potvrzeny e-mailem. Pokud obratem neobdržíte automaticky generovaný e-mail s potvrzením Vaší účasti, můžete si ověřit Vaši registraci na níže uvedeném kontaktu. Přihlášení účastníci obdrží před školením e-mail s odkazem, pomocí něhož se připojí ke školení, a podklad k praktickému procvičování. Vítáni jsou samozřejmě i zájemci, kteří nevlastní čtenářskou legitimaci MZK. Školení mohou sledovat i uživatelé bez předchozí registrace, ale tito účastníci neobdrží předem podklad pro praktická cvičení a po školení e-mail s odkazem na prezentaci, předem neregistrovaným zájemcům nelze v případě potřeby ani dodatečně zaslat v budoucnosti osvědčení účasti.
Kontakt: Martina Machátová, studovna přírodních a technických věd v 6 p., tel.: 541 646 170, e-mail: machat@mzk.cz.
SPOLEČNOST
20. 1. / 9:30
Veřejný šachový turnaj
Konferenční sál / přízemí
Přijďte změřit síly s členy šachové komunity při pravidelném veřejném šachovém turnaji, který v MZK pořádá šachový klub Lokomotiva každou třetí sobotu v měsíci. Turnaj se koná v konferenčním sále v přízemí knihovny. Hraje se dle švýcarského systému na 9 kol, tempo 2x12 minut na partii s přídavkem 5 vteřin na tah. Turnaj se hraje podle Pravidel FIDE pro rapid šach a započítává se na rapid ELO ČR. Přihlášování v den a místě konání při prezenci.
VSTUP ZDARMA
LITERATURA
20. 2. / 18:00
Kafka jako podnikatel
Knihovna Milana Kundery (MZK) / 1. patro
Literární vědci, psychologové, lékaři, teologové i právníci se zaobírali fenoménem Franz Kafka. Biograficky jde o jednoho z nejprobádanějších spisovatelů 20. století. Jen málokdo ale ví o jeho kariéře podnikatele, fabrikanta a zaměstnavatele v roce 1911. U příležitosti stého výročí úmrtí Franze Kafky poodhalíme tuto málo probádanou část jeho života, která ale měla zásadní dopad na jeho dílo.
VSTUP ZDARMA
VĚDA
21. 2. / 19:00
S těžkýmí ionty ve sluneční koróně je to těžké
Konferenční sál / přízemí
V roce 1869 byla ve spektru sluneční koróny objevena záhadná spektrální čára neznámého prvku. Sedmdesát let se nedařilo tento prvek s provizorním názvem coronium identifikovat. Identifikace záhadného prvku však přinesla záhadu novou, která ještě dnes stále čeká na své rozluštění.
Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.
VSTUP ZDARMA
SPOLEČNOST
22. 2. / 18:00
Konflikty a lidstvo
Konferenční sál / přízemí
Proč vlastně vznikají konflikty a jsou nedílnou součástí lidských dějin? Shrnutí problematiky a jejich aspektů s uvedením historických i současných příkladů.
Přednáší vojenský historik a vysokoškolský pedagog Mgr. Bc. Tomáš Řepa, Ph.D.
VSTUP ZDARMA
ŠKOLENÍ
23. 2. / 9:00
Online: Jak citovat podle ČSN ISO 690:2022?
online
Na online školení se dozvíte, co je to plagiátorství, nač si dát pozor při citování a jak odkazovat v textu na zdroje. Rovněž si řekneme, jak citovat základní druhy dokumentů podle ČSN ISO 690 platné od 1. 12. 2022.
Doporučujeme registraci na webinář předem.
FILM
26. 2. / 18:00
Filmové pondělí: Get Out (2017)
Konferenční sál / přízemí
Mladý Afroameričan navštíví na víkend rodiče své bílé přítelkyně, avšak doutnající neklid z toho, jak ho přijali, nakonec dosáhne bodu varu.
Film je promítán v angličtině s českými titulky.
ENGLISH: A young African-American visits his white girlfriend's parents for the weekend, where his simmering uneasiness about their reception of him eventually reaches a boiling point.
Film is screened in English with Czech subtitles.
VSTUP ZDARMA / FREE ENTRY
VĚDA
28. 2. / 19:00
Objevování duálních čísel
Konferenční sál / přízemí
"Krize je produktivní stav. Jen z ní člověk musí odstranit příchuť katastrofy." Tak to napsal švýcarský spisovatel Max Frisch. Historici vědy našli v dějinách matematiky krize tři. První krizí mělo být zjištění, že existuje číslo, které není racionální. Druhou práce s nejasným pojmem nekonečně malé veličiny v Newtonově a Leibnitzově kalkulu. Nejvíce zpopularizovaná třetí krize se týkala skutečnosti, že již na poměrně elementární úrovni lze obdržet logicky nerozhodnutelná tvrzení.
První krize vedla k zavedení reálných čísel. Při hledání kořenů kubické rovnice se později vyloupla čísla komplexní. Přednáška bude o číslech ještě jiných: o číslech s epsilony, kde druhá mocnina epsilonu je nulová. Souvislost s druhou krizí? Ano, ale tato čísla se začala objevovat za jiných okolností. Překvapivě souvisí s mechanikou a se šrouby.
Přednáší doc. RNDr. Miroslav Kureš, Ph.D. Kontakt: Irena Vykoupilová, tel. 541 646 168.
VSTUP ZDARMA
ŠKOLENÍ
29. 2. / 9:00 - 12:00
Online: Zahraniční zdroje šedé literatury
online
Lektor: PhDr. Martina Machátová, Moravská zemská knihovna v Brně.
Anotace: Poznáte zde některé bezplatné zahraniční databáze, portály a repozitáře, v nichž lze hledat bibliografické záznamy a někdy i plné texty dokumentů, které při svém vzniku neprocházejí standardním vydavatelským procesem. Jedná se např. o vysokoškolské kvalifikační práce, výzkumné a technické zprávy, preprinty či interní materiály. Tyto dokumenty mohou být přínosné pro zájemce
o odbornou literaturu. Na školení budeme věnovat pozornost zejména zdrojům zaměřeným na kvalifikační práce.
Program:
Úvod do problematiky šedé literatury.
Centrálny register Evidencie publikačnej činnosti - CREPČ.
Centrálny register záverečných a kvalifikačných prác - CRZP.
Networked Digital Library of Theses and Dissertations - NDLTD.
DART-Europe E-theses Portal.
CORE - COnnecting REpositories.
DiVA.
Deutsche Nationalbibliothek - Katalog.
Fraunhofer-Publica.
TU9 Universities.
Electronic Theses Online Service - EthOS.
TEL.
Theses.fr.
HAL.
Science.gov.
Open Access Theses and Dissertations - OATD.
OSF Preprints.
Theses Canada.
Shodhganga.
IRDB.
Přihlášky: Účast je bezplatná, ala je vhodné se předem přihlásit do středy 28. února 2024 do 12 hod. prostřednictvím elektronického registračního formuláře, který najdete ve spodní části této pozvánky. Přihlášky budou zpětně potvrzeny automaticky generovaným e-mailem. Neobdržíte-li obratem e-mail s potvrzením registrace, doporučujeme ověřit si Vaši přihlášku prostřednictvím níže uvedeného kontaktu. Přihlášení účastníci obdrží předem instrukce k připojení a podklad. Ke školení se mohou připojit i předem neregistrovaní účastníci, ale ti neobdrží před akcí podklad, ani po workshopu odkaz ke stažení prezentací. Vítáni jsou samozřejmě i zájemci, kteří nevlastní čtenářskou legitimaci MZK.
Kontakt: Martina Machátová, studovna přírodních a technických věd v 6. patře, tel.: 541 646 170, e-mail: machat@mzk.cz.
Poslední aktualizace: 31.01.2024, 14:45