Dlouholetí partneři spojili své síly. Vzdělávání v knihovnách bude inovativní a bez hranic
Knihovny již nejsou jen místem pro ukládání znalostí – dnes jsou to živá centra vzdělávání, kultury a propojování komunit. V dynamické době, kdy se technologie vyvíjejí rychleji než kdykoli předtím, hrají knihovny klíčovou roli: pomáhají lidem nejen orientovat se v záplavě informací, ale také rozvíjet digitální dovednosti nezbytné pro budoucnost. Jak ale realizovat inovativní vzdělávací programy, které tento rychlý vývoj reflektují?
Přeshraniční spolupráce pro lepší učení
Skutečný pokrok často nastává, když se jednotlivci nebo celé instituce spojí, sdílejí zkušenosti a učí se jeden od druhého. Proto se Centrum vědeckotechnických informací Slovenské republiky (CVTI SR) a Moravská zemská knihovna v Brně (MZK), dlouholetí partneři, rozhodly spojit své síly a posunout knihovnické vzdělávání na novou úroveň. Díky Programu přeshraniční spolupráce Interreg VI-A Slovenská republika – Česká republika 2021-2027 budou společně realizovat projekt Smart vzdelávanie v knižniciach bez hraníc.
Cílem projektu je podpora vzdělávání prostřednictvím veřejných knihoven se zaměřením na nové digitální dovednosti nejen pro základní a střední školy, ale i pro širokou veřejnost.
Díky bohatým zkušenostem obou partnerů projektu v oblasti knihovnického vzdělávání bude možné vytvořit kvalitní vzdělávací program s názvem Smart knihovny: vzdělávání bez hranic. Ten poskytne knihovníkům na obou stranách hranice potřebné know-how pro realizaci moderních vzdělávacích aktivit a zkvalitnění vzdělávání v jejich regionech. Zároveň se tím prohloubí spolupráce mezi českými a slovenskými knihovnami.
Smart knihovny: vzdělávání bez hranic
Inovativní vzdělávací program, který v současné době partneři projektu připravují, se bude skládat ze čtyř tematických oblastí:
1. Jak umělá inteligence mění svět
Velké jazykové modely, generativní umělá inteligence, budoucnost a koncept AGI - to jsou jen některá z témat, kterými se budou knihovníci zabývat. Naučíme je nejen teoretické základy, ale také praktické využití nástrojů umělé inteligence, s jejichž pomocí budou moci pořádat workshopy pro veřejnost.
2. Programování a robotika v pohybu
Interaktivní vzdělávání STEM v knihovně? Proč ne! Hravé vzdělávací nástroje umožní knihovníkům představit dětem a mládeži programování a robotiku jednoduchým a srozumitelným způsobem. Tato témata již nebudou pro knihovníky neznámá, ale naopak se stanou součástí atraktivních akcí.
3. 3D světy a technologie XR
Vytváření 3D modelů pomocí fotogrammetrie, příprava objektů pro 3D tisk, potiskování 3D předmětů nebo pohlcující obsah ve virtuální realitě - to vše poskytuje neomezený vzdělávací potenciál. Knihovníci získají praktické zkušenosti, jak tyto technologie zpřístupnit veřejnosti.
4. Jak se neztratit v éře syntetické reality
Hoaxy, deepfakes a obsah generovaný umělou inteligencí dnes ohrožují všechny věkové kategorie. Kritické myšlení je klíčovou kompetencí dnešní doby, proto knihovníky naučíme, jak efektivně analyzovat, ověřovat a interpretovat informace, aby pomohli ostatním orientovat se v digitálním světě.
Od knihovníků ke školitelům digitální budoucnosti
Po zavedení vzdělávacího programu bude od léta 2025 následovat intenzivní školení pro knihovníky v přeshraničním regionu. Po absolvování školení a získání certifikátu budou knihovníci připraveni zařadit do nabídky svých knihoven nové inovativní semináře.
Díky synergiím s dalšími projekty a s aktivitami partnerů projektu, jako je v případě slovenské strany opatření Akčního plánu Národní strategie rozvoje výzkumu a inovací 2030 Podpora rozvoje chytrých laboratoří v knihovnách, přinesou výsledky a výstupy projektu přidanou hodnotu i dalším knihovnám mimo přeshraniční oblast.
Podobně na české straně strategické dokumenty, jako je vize Digitální Česko (pilíř Digitální vzdělávání) a Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2021-2027, zdůrazňují potřebu systematického vzdělávání knihovníků a rozvoje digitálních kompetencí obyvatelstva. Knihovny jsou dlouhodobě přirozeným a důvěryhodným místem vzdělávání, které je otevřené všem věkovým a sociálním skupinám, a představují tak ideální prostředí pro rozvoj digitálních dovedností. Projekt reaguje na tuto potřebu posílením odborných kapacit knihoven, čímž vytváří podmínky pro kvalitní vzdělávání široké veřejnosti. Výstupy projektu tak přinášejí přidanou hodnotu nejen knihovnám v zapojeném regionu, ale díky efektivní spolupráci napříč Českou republikou i v celostátním kontextu.
První kroky v realizaci projektu již byly uskutečněny – v únoru proběhlo projektové setkání na ČTÚ SR, kde byl dohodnut obsah a způsob tvorby vzdělávacího programu. Byla projednána klíčová témata a metodika realizace moderních vzdělávacích aktivit pro knihovníky a veřejnost. V následujících měsících jsou naplánovány intenzivní přípravy, které budou zahrnovat tvorbu vzdělávacích materiálů a první pilotní školení knihovníků. Slovenské a české knihovny tak společně otevírají dveře do budoucnosti, kde bude vzdělávání inovativní, a především bez hranic.
Více informací naleznete také na webových stránkách projektu: https://www.cvtisr.sk/cvti-sr-vedecka-kniznica/projekty/medzinarodne-projekty/smart-vzdelavanie-v-knizniciach-bez-hranic.html?page_id=61400.